Jak utrzymać czystą wodę w basenie?

Basen to jedna z największych atrakcji przydomowego ogródka. W ciepłe, letnie dni, to właśnie wokół basenu skupia się całe życie rodzinne. Czas spędzony na zabawie i kąpieli jest bardzo przyjemny, ale należy pamiętać o kilu zasadach dotyczących, utrzymania basenu w czystości.

 Utrzymanie odpowiedniej czystości wody

Wbrew pozorom, utrzymanie czystej i przejrzystej wody w basenie, wcale nie jest trudne. Wymaga tylko systematyczności i doboru odpowiednich preparatów. W upalne dni woda w zbiorniku, bardzo szybko mętnieje. Pojawia się też nieprzyjemny, śliski osad na wewnętrznych ściankach basenu. Jest to sygnał do tego, aby zastosować preparaty przeciwko glonom, które zaczęły kwitnąć w basenie oraz dodać chlor do basenu.

Preparat jest najczęściej w formie płynnej i posiada dołączony pojemniczek z miarką lub miarką jest nakrętka. Płyn dozuje się wieczorem, po skończonych kąpielach, ponieważ zaleca się, aby po dodaniu środka na algi, nie korzystać przez kilka godzin z basenu. Dla zapewnienia odpowiedniego rozprzestrzenienia się płynu w wodzie, należy włączyć pompę basenową. Dawka, jaką najlepiej użyć, będzie podana na opakowaniu. Jeśli preparat przeciwko glonom podawany jest regularnie, co kilka dni, woda w basenie nie będzie odpowiednim środowiskiem do pojawienia się alg.

Kiedy dodawać preparat z chlorem?

Podstawowym preparatem używanym w celu zachowania czystości w basenie jest chlor. Jego zawartość w wodzie, łatwo sprawdzić za pomocą specjalnych pasków basenowych. Po zanurzeniu w wodzie, pasek zmienia kolor. Na dołączonym opisie sprawdza się, co oznacza dany kolor. Jeśli odczyt wskazuje na zbyt małą zawartość chloru w basenie – należy go uzupełnić. Chlor do basenu dodaje się około dwa razy w tygodniu. W dużym stopniu, jego dawkowanie uzależnione jest od temperatury na zewnątrz.

Dozowanie chloru do wody w basenie

W zestawach basenowych często jest dołączony specjalny grzybek, przeznaczony na kostki chlorowe. Do środka pojemniczka wkłada się trzy lub cztery kapsułki i grzybek wrzuca się do basenu. Specjalna konstrukcja sprawia, że urządzenie pływa po powierzchni wody i jednocześnie dozuje chlor na całej powierzchni basenu.

Innym sposobem na dodanie chloru do basenu, jest bezpośrednie wsypanie go do wody, za pomocą dołączonej miarki. Należy pamiętać, aby przy takim dozowaniu preparatu, była włączona pompa basenowa. Silny nurt wypompowywanej wody spowoduje rozsianie chloru w basenie.