Czym są i w jakim celu stosować środki ochrony roślin?

Środki ochrony roślin to substancje,które stosuje się powszechnie w ogrodnictwie i rolnictwie. Są to nie tylko silnie działające środki chemiczne, ale również specyfiki o wysokiej skuteczności, które są wytwarzane na bazie naturalnych składników. Warto wiedzieć czym dokładnie są i kiedy stosuje się środki ochrony roślin.

Czym są środki ochrony roślin?

Środki ochrony roślin to substancje, ich mieszaniny lub żywe organizmy, których celem działania jest ochrona roślinę ozdobnych i uprawnych. Dotyczy to ochrony przed szkodnikami, chorobami zakaźnymi, chorobami grzybowymi itp. Bardzo często można spotkać się z ogólną nazwą środków ochrony roślin, które określa się pestycydami. Nie jest to jednak konkretne sformułowanie, ponieważ część środków przeznaczonych do ochrony roślin nie jest naszpikowana chemią. W Polsce środków ochrony roślin stosujemy niewiele na tle innych państw europejskich. W rolnictwie można wykorzystywać jedynie środki zarejestrowane, które są dopuszczone do stosowania w rolnictwie.

Jak stosować środki ochrony roślin?

Środki ochrony roślin można stosować prewencyjnie, a także w momencie pojawienia się pierwszych oznak problemu. Oczywiście najpierw należy ów problem zdiagnozować, tak by móc dobrać odpowedni sposób leczenia rośliny. W przygotowywaniu oprysku/mieszanki do podlewania, zawsze stosujemy się do wytycznych producenta. Podczas przygotowywania środków ochrony roślin, należy unikać kontaktu ze skórą, ponieważ część specyfików może mieć działanie toksyczne. Opryski czy podlewanie wykonujemy zgodnie z zaleceniami producenta – wskazówek szukajmy na opakowaniu produktu. Nie należy przekraczać podanej dawki, co może niekorzystnie wpłynąć na kondycję rośliny. Opryski stosujemy w określonych fazach wzrostu rośliny, stosując karencję – czyli zachowujemy odpowiedni odstęp czasu od momentu oprysku po zbiór plonów z opryskiwanej rośliny.

Gdzie można kupić środki ochrony roślin?

Nie wszystkie środki ochrony roślin znajdziemy od ręki w sklepach ogrodniczych. Owszem, tam należy skierować swoje kroki, jednak znacznie tańszym miejscem na zakupy jest sieć internetowa. Składając zamówienie on-line, sporo oszczędzamy, a do tego otrzymujemy przesyłkę pod wskazany adres. Środki przeznaczone do ochrony roślin kupujemy także w marketach ogrodniczych czy w sklepach branżowych.