Jak stosować nawóz naturalny?

Nawóz naturalny jest zdrową i ekologiczną alternatywą dla nawożenia opartego na stosowaniu pestycydów lub innych chemicznych mieszanek. Stosowanie nawozów naturalnych może przynieść wiele korzyści – poprawi nie tylko smak plonów, ale również jakość gleby. Warto wiedzieć, w jaki sposób stosować nawóz naturalny i jaki jego typ wybrać.

Rodzaje nawozów naturalnych

Nawozy naturalne to w większości oborniki, które powstają z odchodów zwierząt domowych. Najpopularniejszy jest obornik kurzy, bydlęcy czy koński. W sklepach ogrodniczych możemy spotkać również obornik mieszany czy owczy. Każdy z tych nawozów ma inne właściwości, różni się także sam sposób zasilania gleby. Nawóz naturalny występuje w formie skoncentrowanych granulek, które wykazują wysoką skuteczność działania. Wśród nawozów ekologicznych można również wymienić nawozy mineralne, które są mączkami skalnymi czy kopalnymi fosforytami. Wszystkie nawozy naturalne poprawiają przepuszczalność gleby urozmaicając jej mikroflorę, znacząco wpływają na żyzność i wysokość plonów.

Target - nawozy

Jak stosować nawóz naturalny?

Odpowiednie stosowanie nawozów naturalnych gwarantuje zdrowy wzrost roślin i obfite plony. Obornik naturalny w postaci granulowanej można stosować w zalecanych przez producenta dawkach przez cały okres wegetacyjny, od wczesnej wiosny po późną jesień. Wykorzystuje się go zarówno do nawożenia roślin ogrodowych, jak i doniczkowych – punktowo, rzędowo lub posypowo. Granulat można wkopać bezpośrednio w ziemię lub zalać wodą w celu wykonania zawiesiny – w tym celu granulat musi być zalany wodą na okres co najmniej 14 dni. Nawozy mineralne fosforowe, wapniowe oraz magnezowe stosuje się jeszcze przed siewem lub sadzeniem roślin, ponieważ okres pozyskiwania składników mineralnych jest stosunkowo długi. Nawozy potasowe i azotowe można stosować zarówno przed siewem, jak i w czasie okresu wegetacyjnego w celu doraźnego wspomagania roślin. Nawozy mineralne sypkie miesza się z ziemią poprzez jej przekopanie. Nawozy mineralne są także dostępne w formie płynnej – stosuje się je w formie skoncentrowanej lub w rozcieńczeniu z niewielką ilością wody. Po zastosowaniu nawozów płynnych, roślinę należy dobrze podlać, by nawóz mógł sięgnąć głęboko położonej bryły korzeniowej.