Kiedy przesadzać maliny i jak zrobić to właściwie?

Uprawiasz maliny i zastanawiasz się, czy to odpowiednia pora na przeniesienie krzaczków w inne miejsce? Nie musisz się obawiać, że poprzez przesadzanie je uszkodzisz, gdyż mają stosunkowo płytkie systemy korzeniowe. Jednak zanim postanowisz ulokować swoją plantację w innym miejscu, upewnij się, że jest na to odpowiedni moment.

Kiedy można przesadzić maliny?

Wiosna, lato, a może jesień? Kiedy przesadzać maliny, aby zyskać pewność, że krzaczki przyjmą się w nowym miejscu? Za najlepszy moment uznaje się właśnie jesień, bo tej porze roku towarzyszą obfite opady deszczu. Dzięki nim krzewy zdążą zregenerować swój system korzeniowy przed nadejściem mrozu, więc nie trzeba się obawiać mniejszych zbiorów owoców w kolejnym sezonie. Maliny można posadzić w nowym miejscu, gdy skończą owocowanie, a tym samym przejdą w stan spoczynku. Dla dwuletnich odmian odpowiednim miesiącem na przesadzenie jest sierpień, a dla tych wypuszczających owoce na pędach jednorocznych (odmiany jesienne) – październik, ewentualnie początek listopada. Planując prace w ogrodzie, koniecznie sprawdź prognozę pogody. Malin nie powinno się przenosić w słoneczne i wietrzne dni, bo wtedy odsłonięte części korzeni szybko wyschną.

Jak przesadzić maliny?

Dzień przed przesadzeniem malin obficie je podlej. To znacząco ułatwi Ci wykopanie ich z ziemi. Poza tym dobrze nawodnione rośliny lepiej przyjmują się w nowym miejscu. Staraj się wykopywać krzewy z dużymi bryłami ziemi, to pozwoli do minimum zmniejszyć ryzyko uszkodzenia korzeni. Jeśli nie możesz od razu zasadzić malin, włóż je do wiadra, a następnie zasyp wilgotną ziemią. Maliny w nowym miejscu powinny być posadzone na takiej samej głębokości, na jakiej rosły wcześniej lub maksymalnie 6 cm głębiej. Nie zapomnij o ich podlewaniu. Ziemia będzie wtedy przylegała do korzeni i zabezpieczy je przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Czy po przesadzeniu maliny trzeba przyciąć?

Poprzez intensywne przycięcie malin tuż po przesadzeniu utrudniamy im ukorzenianie się, bo całą swoją energię rośliny przeznaczają na rozwój nowych pędów. Dotyczy to w szczególności odmian letnich. Po umieszczeniu ich w nowym miejscu należy usunąć jedynie brązowe, suche gałązki, które już owocowały. W przypadku odmian jesiennych należy przyciąć wszystkie pędy tuż przy ziemi, ewentualnie na wysokość 20 cm.