Co warto wiedzieć o bukszpanie?

Bukszpan jest rośliną cenioną szczególnie za niezwykle intensywną zieleń liści, a także możliwość formowania w wybrany przez siebie sposób. Należy również podkreślić, że roślina zachowuje swoje listki nawet w trakcie największych mrozów. Ponadto bukszpan jest zdecydowanie prostszy w uprawie niż mogłoby się wydawać. Warto również mieć świadomość, że pielęgnacja tej rośliny może sprawić znacznie więcej przyjemności niż nie jedna roślina posiadająca wielkie kwiaty. 

Zakup sadzonek

Warto przede wszystkim wiedzieć, że znalezienie odpowiednich sadzonek bukszpanu ze względu na ogromne zainteresowanie tą rośliną nie należy do trudnych zadań. Osoba zainteresowana zasadzeniem bukszpanu może dokonać zakupu sadzonek przez internet, w stacjonarnym sklepie ogrodniczym czy w supermarkecie. Za jedną sadzonkę w zależności od wielkości trzeba zapłacić o 1,5 zł do ponad 5 zł. W trakcie zakupu należy uwzględnić trzy bardzo istotne czynniki. Sadzonki muszą być przede wszystkim żywo zielone. Ponadto warto zwrócić uwagę czy gałązki są zdrowe i dobrze ulistnione. Trzecim aspektem jaki należy uwzględnić przed dokonaniem ostatecznego zakupu jest system korzeniowy, musi on być silnie rozbudowany. 

Wybór stanowiska

Warto wiedzieć, że bukszpan nie ma dużych wymagań jeżeli chodzi o stanowisko uprawy. Nie ma zatem znaczenia czy będzie rósł na słońcu czy w cieniu. Oczywiście zdecydowanie bardziej rekomendowana jest pierwsza opcja. Należy zadbać, by ziemia nie była zbyt kwaśna czy podmokła. Bardzo dobrym rozwiązaniem przed posadzeniem będzie wymieszanie ziemi z kompostem, wpłynie to bowiem na wzbogacenie miejsca o niezbędne składniki pokarmowe. W przypadku zasadzenia kilku krzewów obok siebie rekomendowane jest zachowanie właściwych odstępów. Trzeba pamiętać, że minimalny rozstaw nie powinien być większy niż 20 cm. 

Sadzenie bukszpanów

Nie wszyscy mają świadomość, że sadzenie bukszpanu nie różni się niczym od sadzenia innych krzewów. Najpierw oczywiście należy wykopać dołek o wielkości, która będzie dostosowana do wielkości systemu korzeniowego danego bukszpanu. Kolejnym krokiem będzie umieszczenie w nim sadzonek na takiej głębokości, na jakiej rosły wcześniej. Następnie należy zasypać je ziemią i dobrze ugnieść. Ostatnim etapem sadzenia bukszpanu będzie obfite podlanie, w ten prosty sposób zostanie przyspieszony proces ukorzenienia. Warto wiedzieć, że bukszpan może być sadzony albo przesadzany praktycznie przez cały rok (nie licząc zimy). Rekomendowane jest jednak unikanie dokonywania tego podczas jesiennych mrozów.