Jałowiec – przyprawa i surowiec zielarski

Jałowiec to roślina iglasta z rodziny cyprysowatych. Znanych jest ok. 70 jego gatunków, jednak w naszym kraju, w warunkach naturalnych, można trafić zaledwie na dwa z nich. Wiele gatunków i odmian jałowca uprawia się jako rośliny ozdobne. Oprócz walorów estetycznych jałowiec jest też cenioną przyprawą. W Polsce znaną od stuleci w tradycyjnej kuchni  i stosowaną wszędzie tam, gdzie jada się tłusto i ciężkostrawnie. 

Jałowiec – właściwości zdrowotne

Wykorzystywanie jałowca w kuchni ma swoje głębokie uzasadnienie. Gałęzie rośliny stosuje się w dalszym ciągu do gotowania, pieczenia i wędzenia mięs, natomiast owoce jałowca to cenny surowiec zielarski. Olejek lotny znajdujący się w owocach posiada terpeny: pinen, kamfen, limonen i najcenniejszy z nich – terpineol. Owoce zawierają również garbniki, gorycze, glikozydy flawonowe, związki żywiczne, cukry i cenne sole mineralne. 

Przetwory wykonane z owoców jałowca, do użytku wewnętrznego, działają: 

  • moczopędnie
  • bakteriobójczo
  • odkażająco
  • ułatwiają trawienie
  • pobudzają wydzielanie żółci
  • łagodzą niewydolność wątroby
  • łagodzą stany zapalne dróg moczowych
  • redukują nadmierną fermentację jelitową

Produkty z jałowca: napary i maści, można stosować również zewnętrznie. Łagodzą nerwobóle, zapalenia korzonków nerwowych czy rwę kulszową. 

Jałowiec – prosty lek na przeziębienie

Napar z owoców jałowca działa korzystnie na organizm podczas wszelkich infekcji przeziębieniowych. Zaleca się picie go raz lub dwa razy dziennie, zawsze wtedy, gdy czujemy zbliżające się przeziębienie. W trakcie infekcji sprawdzają się też olejki z jałowcem wmasowane w klatkę piersiową i dodane do roztworu do inhalacji. Działają odkażającą, rozgrzewająco, ułatwiają oddychanie. 

Produkty apteczne z jałowcem

Mieszanki zielarskie dostępne w aptekach czy specjalistycznych sklepach zawierają już wyciągi lub owoce jałowca. Stosuje się je przy schorzeniach dróg moczowych, takich jak: kamica moczowa czy infekcja moczowa. Leczy się nimi zaburzenia wydzielania żółci czy niedomagania wątroby. Preparaty rozgrzewające i przeciwzapalne z olejkiem jałowcowym stosuje się przy przeziębieniach, ale też w aromaterapii, dodaje się je do kąpieli i smaruje miejsca objęte reumatyzmem. Napar z jałowca wsmarowany w skórę głowy pomaga w walce z łupieżem.