Jak przesadzać kaktusy?

Przesadzanie kaktusa powinno być poprzedzone kilku tygodniowym okresem podsuszania. Dzięki temu mamy czas na zakup odpowiedniej ziemi i doniczki o większej średnicy. 

Akcesoria niezbędne do przesadzania kaktusów

No więc zasadnicze pytanie – Jak przesadzać kaktusy? Aby dokonać przesadzenia kaktusa musimy delikatnie wyjąć go z doniczki. W tym celu najpierw powinniśmy zabezpieczyć dłonie za pomocą rękawic wykonanych z grubego materiału lub skóry. Można też pokusić się o owinięcie kaktusa rulonem z kilkakrotnie złożonego papieru. 

Wbrew utartym przesądom najgroźniejsze dla skóry naszych rąk wcale nie są grube ciernie, tylko te malutkie o charakterystycznym haczykowatym kształcie. Gdyż wbijając się w skórę dłoni mogą doprowadzić do uczulenie, a ich usunięcie może przysporzyć sporych trudności.

Kaktusy powinnyśmy wysadzać do specjalnej mieszanki ziemi

Po wyjęciu kaktusa z jego starej doniczki, należy delikatnie usunąć przesuszoną ziemię znajdująca się na jego systemie korzeniowym. Powinniśmy także pokusić się o pozbycie się suchych lub uszkodzone korzonków, a te zbyt długie skrócić. Należy pamiętać, że po zabiegach oczyszczających nie sadzimy kaktusa od razu do nowej doniczki. Najlepiej  zostawić go na kilka dni, aby doszło do zaleczenia ewentualnych uszkodzeń. Po upływie tego czasu umieszczamy kaktusa w lekko wilgotnej ziemi. Możemy w tym celu użyć gotowej mieszanki zakupionej w kwiaciarni lub sklepie ogrodniczym. Możemy też pokusić się o jej samodzielne przygotowanie. W tym celu do ziemi kwiatowej należy dosypać drobnego żwirku i piasku w proporcjach 1:1:1. Dno nowej doniczki należy także wypełnić grubym żwirkiem lub keramzytem w celu zapewnienia odpowiedniej warstwy drenażowej. 

Przesadzone kaktusy powinny odpocząć

Pamiętajmy, że kaktusów nie należy podlewać zaraz po przesadzeniu. Pierwsze podlanie powinno mieć miejsce po 2 lub 3 tygodniach. Nowe doniczki nie powinny od razu być wystawiane na ekspozycję słońca. Kaktusy najlepiej będą czuć się w miejscu o częściowym zacieniu. Po kilkunastu dniach od przesadzenia mogą wrócić na swoje poprzednie miejsce.

Pamiętajmy również o tym, że kaktusy powinny być przesadzane nie częściej niż co 2 lub 3 lata. I tylko w sytuacji, gdy ich system korzeniowy całkowicie wypełni starą doniczkę.