Jak sadzić i pielęgnować różaneczniki?

Różanecznik jest to coraz chętniej sadzona w ogrodach ozdoba krzewna. Zachwyca przede wszystkim niezwykle dekoracyjnymi kwiatami pojawiającymi się wiosną. Nie wszystkie osoby, które chciałyby mieć w ogrodzie różanecznika mają świadomość jak należy go sadzić i pielęgnować. Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem sadzenia tego krzewu? W jaki sposób trzeba go pielęgnować? 

Jak sadzić różaneczniki?

Rekomendowane jest, by różanecznik był sadzony w miejscach, które są lekko zaciszone, zacienione oraz osłonięte od wiatru. Warto wiedzieć, że w cieniu będzie znacznie słabiej kwitł, a na pełnym słońcu może przesychać. Różanecznik powinien rosnąć w kwaśnym (pH = 4,5-5,5), przepuszczalnym, a także próchniczym podłożu. Należy pamiętać, aby torf nie był jednorodny. Polecane jest jego wymieszanie z ziemią ogrodową, korą sosnową i piaskiem. Ponadto wysoki odczyn gleby może sprawić, że wystąpią różne problemy, do których należy zaliczyć żółknięcie liści, słaby wzrost czy podatność na choroby.

Warto sadzić różaneczniki wiosną. Warto jednak przed rozpoczęciem sadzenia wykopać duży dół o głębokości 40-50 cm oraz szerokości 80 cm. Następnie należy wypełnić go mieszanką, która jest przeznaczona specjalnie dla różaneczników i azalil. Obecnie gotowe mieszanki spokojnie można znaleźć w różnego rodzaju sklepach ogrodniczych. Ponadto podłoże pod różaneczniki należy zmieszać z ziemią ogrodową według zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu. Oczywiście osoby zainteresowane mogą samodzielnie przygotować właściwe podłoże dla różaneczników. W tym celu koniecznie będzie wymieszanie torfu, przekompostowanej kory sosnowej, a także ziemi ogrodowej w następujących proporcjach 1:1:1. 

Jak pielęgnować różaneczniki?

Należy pamiętać, aby systematycznie podlewać różaneczniki, szczególnie wiosną, gdy kwitną, a także późną jesienią, kiedy szykują się do zimy. Warto wiedzieć, że krzewy, którym udało się zgromadzić w liściach bardzo dużą ilość wody będą zdecydowanie lepiej zimowały. Podczas upałów należy również zraszać wodą koronę różaneczników. Nie wszyscy mają świadomość, że omawiane krzewy trzeba podlewać również zimą w dni, które są umiarkowanie ciepłe. Zapobiegnie to bowiem suszy fizjologicznej.